Wyposażenie kuchni

dobre garnki, dobre patelnie i inne dobrocie ;)

Szybkie gotowanie

1 November 2010 by admin

O zaletach gotowania w szybkowarze

Pora przyjrzeć się tajnikom gotowania w szybkowarze. Jest to bowiem prawdopodobnie najszybszy i najzdrowszy sposób przyrządzania potraw. Na czym to polega? Co można ugotować w szybkowarze? Czym powinien charakteryzować się dobrej jakości szybkowar? Spróbuję odpowiedzieć na te pytania.

Zasada działania szybkowaru polega na tym, iż w szczelnie zamkniętym garnku, z którego nie może wydostawać się para, wytwarza się za jej pomocą bardzo wysokie ciśnienie. Podwyższa ono temperaturę wrzenia wody, a co za tym idzie, zwiększa szybkość gotowania. Dlatego też gotowanie w szybkowarze jest nie tylko dużo szybsze niż w zwykłym garnku, ale i zdrowsze. Dzięki temu, że trwa krócej, znacznie zmniejszony zostaje proces wymywania składników odżywczych z warzyw czy mięs, a nasze potrawy zachowują wyjątkowo głęboki smak i aromat. Samo gotowanie odbywa się bez udziału oleju, wyłącznie na parze – dlatego też potrawy gotowane w szybkowarze posiadają zazwyczaj dużo niższą zawartość tłuszczu.

Dobre szybkowary, jak np. Vitavit Royal marki Fissler, posiadają dwa zawory bezpieczeństwa. Pierwszy to automatyczne odprowadzanie pary podczas gotowania, gdy temperatura przekroczy wymaganą wartość. Gdyby nie to, nasz garnek z powodu zbyt wysokiego ciśnienia mógłby po prostu wybuchnąć. Drugi to zawór bezpieczeństwa, chroniący przed otwarciem w zbyt wysokiej temperaturze. Naczynie bowiem może zostać otwarte dopiero po uwolnieniu się z niego ciśnienia. Szybkowar Fissler Vitavit dodatkowo posiada system, pozwalający na kontrolowanie trybu gotowania. Tryb ten możemy ustawić na łagodny (ok 109° C) – będzie idealny dla potraw delikatniejszych, jak np. ryby czy mniejsze warzywa. Dzięki temu potrawy te zachowają więcej wartościowych składników odżywczych. Do szybszego gotowania potraw bardziej wymagających, jak np. mięs czy dużych warzyw, odpowiedni będzie tryb szybki (ok 116° C). Dzięki temu czas gotowania będzie krótszy, a potrawy nabiorą dużej miękkości. Specjalny wskaźnik do regulacji trybu gotowania znajduje się na rączce pokrywy.

Większość dobrych szybkowarów wykonana jest ze stali nierdzewnej 18/10 (np. Vitavit Comfort marki Fissler). Dzięki temu nadają się one zarówno do tradycyjnych kuchenek gazowych i ceramicznych, jak i do płyt indukcyjnych. Można je także bez problemu myć w zmywarce. Dobry szybkowar powinien także posiadać ergonomiczne, nie nagrzewające się uchwyty, ułatwiające utrzymanie ciężkiego naczynia.

Dobry szybkowar jest elementem niezbędnym w każdej nowoczesnej kuchni. Pozwala nie tylko zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale i zachować wyjątkowe wartości zdrowotne i naturalny smak naszych potraw. A przecież nowoczesna kuchnia to właśnie kuchnia zdrowa i wygodna!

Be Sociable, Share!

Tags:

Posted in Gotowanie |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *