Wyposażenie kuchni

dobre garnki, dobre patelnie i inne dobrocie ;)

Kuchnia z wypiekami

1 November 2010 by admin

Nowy wymiar pieczenia ciast

Dla wielu z nas pieczenie ciast to wielkie przedsięwzięcie, godne co najmniej takich okazji, jak święta czy duże uroczystości rodzinne. Owszem, dla zapachu świeżo wyjętego z piekarnika ciasta i zachwyconych spojrzeń rodziny – czujemy, że było warto. Ale o gęsią skórkę przyprawia często myśl o niemożliwych potem do domycia formach do pieczenia, o wielkich uciążliwościach związanych z przygotowaniem odpowiedniej grubości ciasta, i całym kuchennym bałaganie towarzyszącym temu przedsięwzięciu. W tym momencie każda pani domu staje przed naprawdę trudnym dylematem – piec czy nie piec?

Ostatnimi czasy wielu projektantów kuchennego sprzętu podjęło się zadania graniczącego z cudem – przekonania nas, że pieczenie ciast może stać się prawdziwą przyjemnością. Stare, aluminiowe blachy do pieczenia, w których ciasto przywiera i przypala się, odchodzą powoli do lamusa, a na ich miejsce pojawiają się formy, wykonane ze specjalnego silikonu. Niewątpliwym liderem w tego typu produktach jest firma Lékué, oferująca nam szeroki wybór zarówno kształtów, jak i kolorów naczyń do pieczenia.

Być może wiele z nas ma wątpliwości, czy ten materiał przetrwa wysokie temperatury w piekarniku. Bez obaw! Nie jest to zwykły silikon, jaki znamy z łazienkowych uszczelek czy smoczków dla niemowląt, ale silikon platynowy. Jego specjalny skład chemiczny sprawia, że jest on odporny na temperatury zarówno bardzo wysokie (do 260º C), jak i bardzo niskie (do -60ºC). Dzięki temu formy do pieczenia mogą spełniać także inne funkcje, chociażby jako naczynie do zamrażania produktów. Co takiego daje nam silikonowa forma do pieczenia? Otóż przede wszystkim ciasto nie przywiera do jej ścianek, dzięki czemu w zasadzie wyeliminowane zostało ryzyko jego przypalenia. Dlatego też umycie takiej formy nie sprawia najmniejszych problemów (można to robić nawet w zmywarce). Dzięki elastyczności materiału, wydobycie naszych wypieków z formy na talerz jest dziecinnie proste.

Silikonowe formy do ciast otwierają przed nami także nowe możliwości w dziedzinie estetyki pieczenia. Tradycyjne blachy, ze względu na niską plastyczność materiału, były przeważnie okrągłe lub prostokątne. Natomiast silikon pozwala na wykonanie formy do pieczenia o dowolnych kształcie. Z okazji Halloween możemy zaskoczyć więc naszych gości ciastem w formie dyni, a świąteczny stół ozdobić może wypiek w kształcie Świętego Mikołaja, choinki czy śnieżnego bałwana.

O ułatwieniu nam czynności pieczenia pomyślała także firma Joseph Joseph, wprowadzając na rynek specjalny wałek z regulacją grubości. Został on bowiem wyposażony w zestaw nakładek-krążków o określonej średnicy, które umieszcza się na brzegach wałka. Dzięki temu możemy precyzyjnie nadać naszemu ciastu pożądaną grubość.

Pieczenie wygodne i przyjemne, dzięki nowym technologiom i pomysłom projektantów stało się wreszcie możliwe. A zatem odwieczny dylemat każdej pani domu – piec czy nie piec – został wreszcie rozwiązany!

Be Sociable, Share!

Tags: , , ,

Posted in Gotowanie |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *