Wyposażenie kuchni

dobre garnki, dobre patelnie i inne dobrocie ;)

Kucharza poznać po garnku

1 November 2010 by admin

Czym kierować się przy wyborze dobrych garnków
nowoczesne garnki

Zestaw garnków to zakup na całe życie. Na naszym rynku istnieją ich tysiące. Różnią się nie tylko nazwą producenta, kształtem i wielkością, ale także funkcją, materiałami, jakością. Od takiego wyboru może rozboleć głowa! Jak z natłoku ofert producentów wybrać te najlepsze, z którymi gotowanie za dwadzieścia lat będzie równie proste i przyjemne jak dziś? Jeśli Twoja wiedza na ten temat ogranicza się do stwierdzenia “dobry garnek to taki, który nie przypala”, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Nasze babcie i mamy często twierdzą, że to, jak smakuje potrawa, nie zależy od sprzętu, którym się posługujemy, ale od naszych umiejętności. One same przecież całe życie gotowały w zwykłych emaliowanych garnkach. “Złej baletnicy nawet rąbek spódnicy…”. W przypadku garnków powiedzenie to nie sprawdza się zupełnie. Nie chodzi o to, że w tradycyjnych garnkach nie da się ugotować dobrej potrawy. Chodzi o komfort w kuchni. Dobry garnek potrafi w ogromnym stopniu ułatwić gotowanie. Dzięki temu możemy skupić się na doskonaleniu naszych umiejętności kulinarnych, a nie trosce, czy nasza potrawa się przypali, czy nie. Dzisiaj liczy się przede wszystkim ergonomia i wygoda w kuchni.

Tradycyjne garnki emaliowane odchodzą powoli do lamusa. Ich wadą jest niska trwałość, brak odporności na odtłuczenia (ech, każdy chyba pamięta odpryskującą emalię…). Ich następcami są garnki ze szlachetnej stali nierdzewnej, znakowanej symbolem 18/10. Oznacza to, że stal zawiera domieszkę chromu i niklu, co zwiększa trwałość garnka i zapobiega zarysowaniom. Stop ten odznacza się bardzo dużą gładkością, dzięki czemu nie chłonie ani nie wydziela zapachów. Czołowym producentem takich garnków jest firma Fissler, ze swoją piękną serią Intensa. Często stosowane są też innowacyjne tworzywa, niosące dodatkowe zalety. Firma Silit specjalizuje się w produkcji garnków, wykonanych z tworzywa o nazwie silargan (stop stali 18/10 i ceramiki). Dodaje ono garnkom wytrzymałości i sprawia, że potrawy przechowywane w nich nawet po dłuższym czasie zachowują świeżość i pierwotny smak. Silargan jest także materiałem całkowicie antybakteryjnym, co gwarantuje higieniczne przyrządzanie posiłków.

Poza tworzywem, z jakiego garnki są wykonane, należy zwrócić uwagę na jakość dna garnka. Najlepsze są grube dna, które sprawiają, że ciepło rozprowadzane jest równomiernie. Dzięki temu unika się przypalenia, a garnek nadaje się do każdego rodzaju kuchenki (tradycyjnej, elektrycznej, indukcyjnej). Istotną zaletą grubego dna jest energooszczędność: absorbuje ono ciepło, zatrzymując je w grubej warstwie materiału (np seria Lemon Green firmy Silit).

Nie bez znaczenia jest także wygląd garnka – nowoczesny garnek nie musi już przypominać kotła z garkuchni. Ale o tym – innym razem!

Be Sociable, Share!

Tags: ,

Posted in Gotowanie |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *