Wyposażenie kuchni

dobre garnki, dobre patelnie i inne dobrocie ;)

Tag Archives: garnki


Kucharza poznać po garnku

1 November 2010 by admin

Czym kierować się przy wyborze dobrych garnków
nowoczesne garnki

Zestaw garnków to zakup na całe życie. Na naszym rynku istnieją ich tysiące. Różnią się nie tylko nazwą producenta, kształtem i wielkością, ale także funkcją, materiałami, jakością. Od takiego wyboru może rozboleć głowa! Jak z natłoku ofert producentów wybrać te najlepsze, z którymi gotowanie za dwadzieścia lat będzie równie proste i przyjemne jak dziś? Jeśli Twoja wiedza na ten temat ogranicza się do stwierdzenia “dobry garnek to taki, który nie przypala”, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Nasze babcie i mamy często twierdzą, że to, jak smakuje potrawa, nie zależy od sprzętu, którym się posługujemy, ale od naszych umiejętności. One same przecież całe życie gotowały w zwykłych emaliowanych garnkach. “Złej baletnicy nawet rąbek spódnicy…”. W przypadku garnków powiedzenie to nie sprawdza się zupełnie. Nie chodzi o to, że w tradycyjnych garnkach nie da się ugotować dobrej potrawy. Chodzi o komfort w kuchni. Dobry garnek potrafi w ogromnym stopniu ułatwić gotowanie. Dzięki temu możemy skupić się na doskonaleniu naszych umiejętności kulinarnych, a nie trosce, czy nasza potrawa się przypali, czy nie. Dzisiaj liczy się przede wszystkim ergonomia i wygoda w kuchni.

Tradycyjne garnki emaliowane odchodzą powoli do lamusa. Ich wadą jest niska trwałość, brak odporności na odtłuczenia (ech, każdy chyba pamięta odpryskującą emalię…). Ich następcami są garnki ze szlachetnej stali nierdzewnej, znakowanej symbolem 18/10. Oznacza to, że stal zawiera domieszkę chromu i niklu, co zwiększa trwałość garnka i zapobiega zarysowaniom. Stop ten odznacza się bardzo dużą gładkością, dzięki czemu nie chłonie ani nie wydziela zapachów. Czołowym producentem takich garnków jest firma Fissler, ze swoją piękną serią Intensa. Często stosowane są też innowacyjne tworzywa, niosące dodatkowe zalety. Firma Silit specjalizuje się w produkcji garnków, wykonanych z tworzywa o nazwie silargan (stop stali 18/10 i ceramiki). Dodaje ono garnkom wytrzymałości i sprawia, że potrawy przechowywane w nich nawet po dłuższym czasie zachowują świeżość i pierwotny smak. Silargan jest także materiałem całkowicie antybakteryjnym, co gwarantuje higieniczne przyrządzanie posiłków.

Poza tworzywem, z jakiego garnki są wykonane, należy zwrócić uwagę na jakość dna garnka. Najlepsze są grube dna, które sprawiają, że ciepło rozprowadzane jest równomiernie. Dzięki temu unika się przypalenia, a garnek nadaje się do każdego rodzaju kuchenki (tradycyjnej, elektrycznej, indukcyjnej). Istotną zaletą grubego dna jest energooszczędność: absorbuje ono ciepło, zatrzymując je w grubej warstwie materiału (np seria Lemon Green firmy Silit).

Nie bez znaczenia jest także wygląd garnka – nowoczesny garnek nie musi już przypominać kotła z garkuchni. Ale o tym – innym razem!

Tags: ,

Posted in Gotowanie |

Estetyka gotowania

1 November 2010 by admin

O tym, że dobry design garnka to nie tylko piękna forma

Tak jak obiecałam, przyjrzymy się teraz bliżej kwestii designu garnka. Spojrzymy na nią jednak nie tylko okiem estety, ale okiem praktycznej pani domu. Dobry design garnka nie jest bowiem tylko sprawą jego ładnego wyglądu. Kryje się za tym coś więcej. Forma każdego elementu dobrego garnka wynika z funkcji. Dzięki temu gotowanie staje się nie tylko przyjemne, ale i proste.

Na początek weźmy na warsztat garnki firmy Silit z kolekcji Lemon Green. Uwagę zwraca ich żywa kolorystyka, która spodoba się nawet osobom, przyzwyczajonym do tradycyjnych garnków emaliowanych, do których nie przemawia minimalizm nowoczesnych garnków ze stali. Co się kryje za pięknym cytrynowo-zielonym kolorem? Otóż nie jest to zwykła emalia, ale specjalne tworzywo o nazwie Silargan, o wyjątkowej gładkości i właściwościach antybakteryjnych. Dzięki połączeniu stali z ceramiką możliwe stało się uzyskanie ozdobnych efektów, a przy okazji stworzenie garnka o szczególnych zaletach praktycznych i zdrowotnych.

Z prawdziwą designerską innowacją mamy do czynienia w przypadku garnków z kolekcji Intensa firmy Fissler. Na pierwszy rzut oka – to elegancki, nowoczesny garnek. Jednak w jego designie ukryte są zaskakujące funkcje, znakomicie ułatwiające gotowanie. W pokrywce umieszczony został rewolucyjny wskaźnik temperatury ThermoStar. Pozwala on mierzyć temperaturę wewnątrz garnka podczas gotowania, dając tym samym pełną kontrolę nad całym procesem. Wskaźnik informuje nas, kiedy można zmniejszyć moc grzewczą kuchenki – dzięki temu sprzyja energooszczędności.

Ale to nie wszystko! Garnek wyposażony został w specjalny uchwyt na pokrywkę. Dzięki temu nie musimy odkładać wilgotnej, gorącej pokrywy na blat kuchenny, by dorzucić do naszego garnka produkty – zamiast tego umieszczamy ją bezpiecznie w naszym uchwycie. Patrzmy dalej! Garnki Intensa posiadają szczególny system, pozwalający na odlewanie wody np. przy odcedzaniu ziemniaków, bez konieczności zdejmowania pokrywy. Specjalnie zaprojektowana pokrywa, w zależności od położenia, może być całkowicie szczelna lub zostawiać odpowiednią szczelinę na odpływ wody lub wydobywającą się z garnka parę.

A teraz spójrzmy uważniej na kształt samego garnka. Elegancki i nowoczesny? Nie tylko! Kształt garnków firmy Fissler, lekko zwężających się ku dołowi, sprawia, że możemy je z łatwością włożyć jeden w drugi (nawet garnki o tej samej wielkości!), a dzięki temu zaoszczędzić w szafkach mnóstwo miejsca. Ponadto wyprofilowany rant garnka pozwala na przelewanie z niego potraw bez kapania. Ergonomia w kuchni przede wszystkim!

Jak widać więc, dobry design garnka to coś więcej niż piękna forma. To łatwość i wygoda gotowania, kuchenna ergonomia, a przede wszystkim – świetny smak naszych potraw.

Tags: ,

Posted in Gotowanie |